מדוע כל כך קשה להניע ילדים עם בעיות קשב וריכוז?

נשמע שאתם והילדים מדברים באותה שפה אבל זה לא בדיוק מה שקורה בשטח? התשובה: בעיות קשב וריכוז

אם יש לכם בבית ילד או שניים עם בעיות קשב וריכוז בטח שמתם לב שאתם מבקשים מהם משהו בשפה "רגילה"; סדרו את החדר, תעשו שיעורים, תתכוננו למבחן, תלכו לחוג, תחזירו ספר לספרייה… ברוב הזמן תקבלו איזו תשובה תלושה במקרה ולא התעלמו ממכם לחלוטין.

יש לכך סיבה. 

איומים ופקודות? לא עובדים. 

הבטחות לאיזה פרס שיגיע אם…? לא עובד.

בכלל, טכניקות מוטיבציה מסורתיות שכן עובדות עם ילדים ללא בעיות קשב וריכוז – כלומר תגמולים והשלכות – לא עובדות על ילדים עם בעיות קשב וריכוז! לא עובד. לא נכנס. לא נקלט במערכת. 

אפשר תרגום בבקשה?! 

אלא אם כן יש קשיים של הבנת הנשמע באופן כזה או אחר אז הסיבה היא שאחד מכם מדבר בשפה אחרת.

 זה רק נשמע לכם שאתם והילדים מדברים באותה שפה אבל זה לא בדיוק מה שקורה בשטח. בתמימות חשבתם שהילד עושה לכם דווקא. חשבתם שאם הילד לא מגיב או עושה את מה שביקשתם בדרך שכבר עדיף שלא יעשה הוא עצלן, מפונק, עייף… תחשבו שוב

לסדר את החדר? מאיפה להתחיל? תתחיל משולחן הכתיבה (לדוגמא) תקבץ את הטושים ושים אותם יחד בקופסא על השולחן. עצרו. המתינו לביצוע מספק. תשבחו על המהירות והדיוק (גם אם לקח שעה). 

עכשיו משימה שנייה – את המחברות על השולחן תאסוף בערימה ותכניס למגירה בצד שמאל. עצרו. המתינו לביצוע מספק. שוב, תשבחו על תשומת הלב, ארגון והמאמץ שהילד השקיע. 

המשיכו למשימה השלישית וכן הלאה.

למה זה כך? כשאנחנו מבקשים "להכין שיעורים" או "להחזיר ספר לספרייה" – עבור ילד עם בעיות קשב וריכוז ביקשתם שיעשה משהו שהוא לא מוצא את הידיים והרגליים שלו בתוך זה. בקשה הנאמרת במילים מופשטות מידי, מכלילות מידי לא תתמלא.

עבור ילד עם בעיית קשב וקשיי ריכוז "לסדר את החדר" זה סופר מורכב כי מאיפה להתחיל?! סידור חדר מורכב מכל כך הרבה אפשרויות, מלא פעולות וכולן יחד זה חתיכת תיק. 

בקשות מופשטות לא מובנות + מאמץ מנטלי או פיזי עם הבטחה לתגמול שלא ידוע כמה רחוק הוא (תשבוחות על המאמץ שהשקיע, הדיוק….) – לא יקבלו מענה.

לכן, דברו נקי 🙂 

לחיות עם הפרעת קשב וריכוז

הערה חשובה ליחסים באופן כללי ועם אנשים עם בעיות קשב וריכוז בפרט: 

דו-שיח, שיחה, בקשות, הוראות – מתנהלות בין שני אנשים (או יותר) לכן תמיד כדאי לשקול את האפשרות שעולם המושגים שלנו שונה לעומת עולם המושגים של האדם מולנו. לכן יש סיכוי שלכל אחד מכם יש פירוש קצת אחרת. אפשרות.

עם ילדים בכללי זה בדרך כלל הסיבה לחוסר הבנה. אצל ילדים עם הפרעת קשב וריכוז זה נכון שבעתיים. שפה, ניואנסים ודקויות של שפה הן לא עניין של מה בכך ולכן אני מבררת עם הילדים או המטופלים שלי אם יש מילה לא מובנת, אם הם רוצים לשאול משהו בקשר למה שאמרתי וכו' ככה, התחשבות ונימוס הכרחיים וגם כדי להיות בטוחים שהדברים שנאמרו ברורים.

ילד עם בעיות קשב וריכוז צריך שתיים שלוש הנחיות ברורות – 

איזה ספר בדיוק להחזיר לספרייה? איפה למצוא אותו בין כל הספרים ואיפה לשים אותו עד שיגיע לספרייה. 

בשביל להכין שיעורים צריך קודם להיזכר מה היה היום בבית-הספר ומה למדו. היזכרות באירועי היום מלווה בהיזכרות בהמון אירועים מרגשים שקרו. 

ילדים עם קשיי קשב זקוקים לזמן. 

ילדים עם בעיות קשב וריכוז זקוקים בסבלנות (אין קץ!) ולתמיכה של הסביבה.

ילדים עם בעיית קשב וריכוז זקוקים להכנה מוקדמת, לתזכורות ותומכי זיכרון, לדיוק של הבקשה ועוד קצת סבלנות.

אל תשכחו, בכלל לא דיברתם באותה שפה עד לפני רגע אז אלו בקשות שהוא מבין באמת בפעם הראשונה. תפרגנו לו. תפרגנו לעצמכם. תהנו מתהליך הלמידה המשותפת ובעיקר אל תתחילו לתרגל בזמנים של לחץ, כשממהרים. תרגלו ברגוע את השפה החדשה ותזכרו ש-

זמן לוקח זמן. 

זה ישתלם לכם יותר מהר ממה שאתם חושבים כרגע על התהליך של הבניית השפה מחדש.

כשאתם לא מצליחים למצוא עוד טיפה אחת של סבלנות ועומדים להתפוצץ – תזכרו שאתם מכינים אותו לעצמאות. אז קשה באימונים, קל בקרב. בעיות קשב וריכוז הן פה להישאר ולכן אני חופרת. כי מה שאנחנו לומדים כאן זה חתירה לעצמאות של הילד דרך הבנת השפה השונה, התאמה מחודשת לשפת הילד וגיוס הסבלנות שלנו לתרגול אסטרטגיות יעילות לארגון, למיקוד, למידה, זיכרון ויסות הרגש וכדומה.

מדוע כל כך קשה להניע ילדים עם הפרעות קשב וריכוז. האם זה מולד? גנטי? כי נדמה שלכולם יש בעיות קשב וריכוז. זה לא מדוייק.

א'. הפרעת קשב וריכוז מופיעה באוכלוסייה בריאה בשכיחות של בין 5% ל 10% לאורך השנים אין עלייה דרמטית או עלייה במספר אנשי קש"ר מאובחנים והמספרים נשארים דומים לאורך השנים ביחס לגידול באוכלוסייה הכללית. עם זאת, רמת המודעות להפרעת קשב וריכוז עלתה משמעותית בעשרים שנה האחרונות וכך מספר האבחונים, שנעשים, המופעים בנוגע להפרעה בתקשורת, באינטרנט, בפייסבוק כל אחד מהערוצים הללו לבדו מספיק בשביל לייצר מודעות בקרב האוכלוסייה שאינה קשורה באופן ישיר לתחום

ב'. מחקרים בתחום חקר המוח מראים ומשווים הדמיות מוח של אנשים עם בעיות קשב וקשיי ריכוז מול הדמיות מוח של אנשים ללא הפרעת קשב וריכוז ורואים באופן מאוד ברור הבדלים במבנה של המוח. חוקרים מצאו כמה דרכים חשובות בהן הפרעת קשב וריכוז משפיעה על המוטיבציה

הפרעת קשב וריכוז - מה קורה במוח (הפרעת קשב וריכוז מה קורה במוח)

 1. ממצאי מחקרים בתחום הפרעת קשב וריכוז מה קורה במוח נמצא כי לחלקי המוח שמנהלים פונקציות ניהוליות גבוהות – Executive Functioning – יש רמות שונות של פעילות חשמלית  (מוטיבציה ליזום פעילות, מיקוד, מאמץ, רגשות, זיכרון, פעולה).

 2. הבדלים בפעילות החשמלית במח, מקשה על מוח ADHD הפרעת קשב וריכוז – מה קורה במוח משפיע על היכולת לסנן גירויים סביבתיים לא רלוונטיים, להתמקד במשימה העומדת על הפרק. לתעדף משימות, לשמר ולהעביר קשב בין משימות, לווסת את הערנות ומהירות התגובה לווסת ולנטר את עצמם רגשית. להכיל תסכול, מאמץ, זמן ועוד.

 3. הפרעת קשב וריכוז מה שקורה במוח קשור לפעילות דופמין נמוכה (נוירוטרנסמיטור הקשור בין היתר לתחושת עונג) ומשפיע על תשוקה – ועל התגובות לתגמולים, להצלחה ולתגובה לכישלון.

ממצאים ממחקרים על הפרעת קשב וריכוז ו- מה קורה במוח נמצאו כי ההבדלים (שציינתי מעל) גורמים לכך שילדים עם בעיית קשב וקשיי ריכוז ADD/ADHD :

 1. צריכים לעבוד קשה יותר כדי לרכוש מידע ולשים לב.
 2. חווים יותר תסכול וכישלון מתחושת הצלחה.

בהפרעת קשב וריכוז – מה שקורה במוח הוא:

תחושת תסכול משפיעה לרעה על התפיסה העצמית ובכך יוצרת תחושה של סטרס שבתמורה מגביר תחושה של לחץ ומהר מאוד הופך למוצא המרכזי בהינתן טריגר שמזכיר או דומה את המקור לאותו גורם שבגינו חשנו תסכול . מלכוד 21.

לחץ וסטרס, אצל אנשי קש"ר, משתק עוד יותר את המוח.  זה ה – blockout הידוע לשמצה. בהפרעת קשב וריכוז מה שקורה במוח  הוא עיבוד פחות יעיל כיוון שכל המתח הזה גורם למוח להיסגר.

חוסר רצון: "אני לא רוצה לעשות את זה."

חוסר רלוונטיות: "אין סיבה לעשות זאת"

הימנעות מבושה: "אם אעשה זאת אני אראה / ארגיש טיפש (שוב)" – עוד משהו שצריך לתקן ולשפר. למי יש כוח לזה?!

הימנעות מהצלחה: "אם אעשה את המשימה המשעממת הזו כהלכה, פשוט אקבל יותר ממנה"

לשמור על השליטה: "אתה לא יכול לגרום לי לעשות את זה" 

התמודדות לא סתגלנית עם לחץ ומצבי דחק שונים לאורך זמן יש השפעה נרחבת על איכות החיים של ילד עם הפרעת קשב וריכוז – מה קורה במוח:

תפיסות שליליות של ילד לגבי עצמו

לתפיסה שלו על היכולת לבצע משימה

הימנעות. תפיסה שלילית לגבי היכולות והחוזקות יהוו מחסום להעיז, לנסות. לנסות אתגרים חדשים, הימנעות מכל מה שעלול להיגמר ב"כישלון"

התוצר של הימנעות מתוך פחד מקראי להיכשל, להיות מובך, להיתפס לא מוכן או לעשות דברים שהם לא ודאיים עם 100% אחוז הצלחה – הופך במהרה לחרדה, לבדידות, הלקאה עצמית, צורך עז לשלוט במה שאפשר – כמות האוכל שעל הצלחת שלי, לדוגמא. 

לכן, ילדים עם הפרעת קשב וריכוז דורשים גישה אחרת לגירוי בתהליך, מוטיבציה לעשייה וניהול ההשפעות הרגשיות של האתגרים שלהם. 

רמות נמוכות או משתנות של פעילות חשמלית משפיעות ומשנות את המסלולים השונים בהם הדופמין פועל. הדופמין הוא סוג של לוח בקרה (הדופמין מכוון את האופן בו אזורים שונים במוח קולטים ומעבדים קלטי מידע). דופמין מסייע גם לנתב את תשומת הלב שלנו (בשיעורי בית, לדוגמא) לאורך זמן (חמש דקות והקשב שלנו מתחיל לנדוד), מקציב לנו רמות אנרגיה ולהעביר את גופנו ממקום למקום, באופן מילולי.

זו לא גישה שלילית, לא בכוונה ולא מדובר בחוסר מוטיבציה או היעדר הנעה פנימית – זו נוירוביולוגיה.

דניה דותן

דניה דותן

אני דניה,
מטפלת בלקויות למידה וקשב וריכוז.

בשיטת רביב, באמצעות תנועה, יוגה, אומנות ומתמחה בטיפול בילדים ונוער בגישה התנהגותית-קוגניטיבית • CBT • בחסות איט"ה.

כזו אני – ויסות חושי 

נולד עבור הורים לילדים עם קשיי ויסות רגשי, ויסות חושי, לקויות למידה, הפרעת קשב – כמקור תמיכה.

עבור הורים שרוצים לגדל את הילדים בנחת, עם ולצד הקשיים הנלווים, ככל שעובר הזמן – כאן תקבלו כלים להתמודדות ביומיום, בתכל'ס.

כאן תקבלו הזדמנות לשקט נפשי ולשיפור באיכות החיים שלכם ושל ילדכם, עם או בלי קשיי ויסות חושי, קשב או לקויות למידה.

לשאלות בנושא, פנו אליי בוואטסאפ: 054.22.99.000

לטור האחרון שפורסם ב YNET הורים – כניסה מפה

הפרעת קשב וריכוז - גורמים סביבתיים - כיצד לעזור לילד לזהות את הקושי: ידע על עצמו מחזק מוטיבציה

תהליך חיזוק המוטיבציה הוא תהליך שמתחיל בזה שהוא עוזר לילד עם בעיות קשב וריכוז להבין את הכימיה המוחית שלו ואת האתגרים האישיים והסביבתיים שהיא יוצרת. התפקיד ההורי הוא ללמוד למקם משימות באופן שהופך אותן לרלוונטיות עבורו (ולמבנה הנוירוכימי הייחודי של  הילד). כדי להבין טוב יותר את התהליך הוספתי תרגום למטה 🙂 

אז קודם כל – לא להיבהל! כי זה לא אומר שתצטרכו ללמד ילד עם בעיות קשב נוירולוגיה אלא ללמוד יחד על הנושא באופן כזה שהילד עצמו יוכל להסביר למבוגרים סביבו את הקשיים שלו בדרך פשוטה. בדרך שמבוגרים סביבו יוכלו להבין.

כדי שהילד יכיר את עצמו טוב יותר כדי שיוכל להסביר את עצמו בפני מבוגרים שמתלוננים עליו וקוראים לו בשמות כמו "מעופף" "טייס" וכדומה. זה הרבה פחות נעים ומוריד מוטיבציה ודאי.

אצל ילדים עם בעיות קשב וריכוז – גורמים סביבתיים משפיעים ומעצבים את ההתנהגות ואת התודעה. לגורמים סביבתיים יש השפעה ניכרת לא פחות מאלו האורגניים, המולדים, הנוירולוגים ו/או הגנטיים. 

דוגמא אחת נמדדת בגישה ההתנהגותית-קוגניטיבית CBT להשפעה של רגשות ומחשבות של אדם על מבנה המוח שלו ועל חוזקם של מסלולים עצביים שונים. 

מחקרים מצביעים על האופן בו רגש משפיע על מחשבה ⇦ מחשבה יוצרת סינפסות חדשות ⇦ חזרתיות על אותן מחשבות מנציחים את הרגש לגביהן ובתמורה מחזקים את אותם מסלולים. שוב, מלכוד 21.

התהליך בשלושה שלבים עבור הורים ומורים הוא כדלקמן:

 1. שיום – תנו לזה שם:  וודאו שהילד מבין שיש מצבים שיכולים להקשות עליו או לאתגר אותו. 

לדוגמא, בכיתה – במהלך השיעור אני מאבד קשב אחרי עשר דקות. קשה לי לעקוב אחרי הדברים של המורה. אני מרגיש שהילדים בכיתה יודעים את החומר ואני כאילו שומע אותו בפעם הראשונה. קשה לי לעבור בין נושא שיעור אחד לנושא שיעור אחר במהירות. ככל שהילד יוכל לזהות מתי זה קושי אורגני של בעיית קשב וקשיי ריכוז, לזהות אם הוא רעב/צמא, לזהות תחושות – זה יקל עליו בניסוח בקשה לעזרה.

עזרו להם להבין שהפרעת קשב וריכוז היא אמיתית, יש במצב הזה קשיים רבים אבל יחד עם הקשיים יש גם לא מעט חוזקות ויכולות שאחרים, ללא ADHD היו מאוד שמחים להם. יכולות כמו יצירתיות, פתרון בעיות, ראייה רחבה של מצבים, יכולת למצוא קשר בין מצבים ואירועים שונים ולחבר ביניהם בטבעיות, חוש הומור עצמי מפותח, דינמיות וגמישות מחשבתית, מולטיטסקינג, עבודה בתנאי לחץ, מסירות גבוהה לתחומי עניין מגוונים, אמפתיה ועוד

 1. הסבירו את זה: למדו את הילד כי אתגרים מסוימים שהוא חווה קשורים ללקות ויחד אפשר בהחלט למצוא דרכים להתמודדות טובה יותר. למשל: להתארגן, להתחיל משימה (ליזום), לשמור על זרימה של מחשבות מתחרות ברקע או להשלים משימה – כל אלו לא מעידים על האופי של הילד, על האינטליגנציה או המוטיבציה שלו אלא קשורים קשר ישיר לקשב וריכוז

 2. מסגרו את זה – Reframe: מסגור הקושי זה בעצם לעשות הבנייה מחדש של הסיפור. פחות "אני לוזר", יותר "קשה לי בדברים מסוימים". קשיי המוטיבציה של ילדכם אינם קשורים לאינטליגנציה. ADHD הוא הבדל נוירולוגי. "זה לא אומר שאתה לא חכם. זה אומר שהמוח שלך עובד אחרת"  הפרעות קשב וריכוז יכולות להוות אתגר אך לא חייבות להגביל את חייו של הילד. זהו גירעון מיומנות שאפשר וחייבים להתגבר עליו. 

הורים וילדים המתמודדים עם בעיות קשב וריכוז רוצים להצליח יותר ולממש את מלוא הפוטנציאל שלהם.
כאן תוכלו לקרוא עוד על הפרעת קשב וריכוז – קשיים סביבתיים 

רשימה-של-קשיי-קשב-תמונה.jpg

בעיית קשב וקשיי ריכוז

יש אנשים עם הפרעות קשב וריכוז שיכולים לטפל באופן עצמאי ולהתגבר על האתגרים שלהם ועל הקשיים הסביבתיים. אך עבור רוב הילדים נדרשת הדרכה, חינוך ותרגול. על מנת שתלמיד עם בעיית קשב וקשיי ריכוז יתרגם אותן להזדמנויות (שיפור מיומנויות של ניהול עצמי, תיעול יצירתיות, פיתוח חוש הומור עצמי, אמפתיה לעצמו ועוד) ויכוון את השונות שלו כדרך אישית למוטיבציה להעיז, לעשות. אותו ילד עם בעיות קשב וריכוז צריך את עזרת המבוגר האחראי כדי לפתח מודעות עצמית וסנגור עצמי.

פירוש הדבר שילד עם בעיית קשב וקשיי ריכוז, יהיה מסוגל לומר את הדברים הבאים:

 • ״יש לי את המצב הזה״ – זה לא תירוץ או עצלות. 

 

 • אני לא כמו "כולם" אבל יש סביב הרבה אחרים עם התנהלות דומה לשלי. אני לא לבד בשונות שלי. 

 

 • אני יכול להסביר את מצבי לאנשים אחרים – וכי מה שנראה כמו מוטיבציה לקויה קשור לעיתים קרובות להפרעות קשב וריכוז שלי.

 

 • אני מבין שההתנהגות שלי שונה משל אחרים (מבחינה קוגניטיבית והביוכימיה שלי). אז כן, זה הופך את המשימות של ניהול עצמי יעיל לאתגר גדול מאוד עבורי. אך עם קצת עזרה ואמונה שלכם בי – אין לי ספק שאשתפר.

 

 • כן, אני רוצה לחזק את היכולת שלי בתחום זה. זה בסדר שיש לי בעיית קשב וקשיי ריכוז, אבל אני אני רוצה להשתפר בתחום הזה, אני צריך עזרה.

לקביעת שיחת ייעוץ - 30 דקות ב ZOOM

כיצד לעזור לילד עם בעיית קשב וריכוז "לתקן" בעיות מוטיבציה

אז איך נוכל לעזור לילד עם בעיית קשב וריכוז, קשיים לפתח מיומנויות חדשות לגייס את המוטיבציה שלו לטובת העניין?

ילד שלא מתבייש ויודע לבקש עזרה הוא ילד שבטוח בעצמו ובכישורים שלו. ילד, שחי עם תחושת מסוגלות ויידע שיש לו מה לתרום. עזרו להם להגיע לשם:

*עצות מתוך "כיצד הורים ומורים יכולים להשתמש במדעי המוח כדי להגביר את המוטיבציה בקרב ילדים עם הפרעת קשב וריכוז", סמינר מקוון ADDitude שהוביל ג'רום שולץ, דוקטורט. באוגוסט 2018 שזמין כעת להפעלה חוזרת בחינם.

 ג'רום שולץ, דוקטורט, הוא חבר בפאנל הבדיקה הרפואית של ADDitude.

 • בעזרת ידע ומודעות. חשוב שילדכם ידע לתקשר את הקשיים שהוא חווה וידע שזה קשור באופן ישיר להפרעת קשב וריכוז (מולד, ביולוגי, נוירולוגי). 
 • שיפור תפקודים גבוהים. תנו לילד את האפשרות לרכוש ולהשתמש באסטרטגיות למידה (מטה-קוגניטיביות) שיכולות לעזור לו לעקוף את חוסר הארגון והסחת הדעת – ולשפר את התפקודים הגבוהים האחראים על ניהול זמן, ארגון, תעדוף, סדר… אזורים אלו במוח ADHD  בנויים אחרת ופועלים באופן שונה לכן 
 • ספורט. כל ספורט מהליכה ועד טיפוס הרים – נמצא כי פעילות גופנית משפרת מצב רוח, נוגדת תסמיני דיכאון ומשפרת תפקודי קשב וריכוז.
 • מאמן אישי. כמו בספורט, או משחק, או כמעט כל מיומנות – מאמן יכול להיות הורה, מורה או יועץ, כל מבוגר שהילד סומך עליו. יש משהו באדם חיצוני שנפגש עם ילד מחוץ לשעות הלימודים, לא מורה, לא הורה. אימון מנטלי וקוגניטיבי מעניק לילד יכולות שמתחיל ממיקוד, מיקוד בחוזקות של הילד עם בעיות קשב וריכוז. 
 • לנו ההורים – מצאו קהילה תומכת. בפייסבוק יש כמה קבוצות מאוד איכותיות שהפכו לקהילה משמעותית לעשרות אלפי אנשים. מצא את שלך. 


הנה דברים שאני מאמינה בהם וגיבשתי לאורך השנים כעוגן פעולה שאליהם אני פונה, כדי לקבל משוב. זה כמו שריר שצריך לאמן. קודם צריך להיות במודעות אליו, שהוא לא נמצא ואז מתפתח הרצון להטמיע אותו:

 • הישגי היומן. המוח רוצה להימנע מכישלון, אך ההצלחה שלו ממכרת.  אז רשמו תיעוד של "זכיות" לילדכם (כמו הסרטים והגביעים על הקיר של אתלט).  זה חלק ממה שמחזיק אנשים.  לילדים שלנו אין הרבה גביעים;  בואו נחשוב איך להפוך את זה.
 • התמקדו בתהליך, לא בתוצאה. הראשון יוביל לשיפור האחר השני מלחיץ ויגרום בתורו לילד להימנע מלעשות טעויות ולא לעמוד בציפיות.
 • למדו את הערך של הערכה עצמית כנה, כיצד לקבל משוב מאנשים אחרים. השווה את הביצועים הנוכחיים ושימוש במיומנויות של הילד למאמציו הקודמים.  לפי קצב ההתקדמות שלו מול עצמו! ואז יוכל להשתמש בכישורים שלמד בעבר כדי להניע אותו עוד יותר בעתיד

 

אחד הדברים הפשוטים ביותר שאנחנו יכולים לעשות הוא לבקש מילדינו לדרג את הקושי במשימה המונחת לפניהם בסולם של אחד עד חמש.  1-קל 5-קשה מאוד. 

שנית, נשאל: "עד כמה אתה מסוגל לבצע את המשימה הזו?"  לאחר שעזרנו לילד לבצע את המשימה, נבקש ממנו לדרג אותה שוב – הילד בעצם "יוצא" מהמחשבות המקבעות דרך רפלקציה, התמודדות, מדידה, הערכה וחישוב מחדש.

טיפוח חשיבה לצמיחה (אלו קרול דווק) –  "אני יכול ואני אעשה" לעומת "אני לא יכול אז אני לא עושה"  כשהילד שלך מדבר בכנות על הקול בראש שמקטין אותו, הקול שמזכיר לו שהוא כנראה שוב יכשל, שעדיף לא לנסות בכלל וכל ביקורת פנימית נובעת מכשלונות עבר, מהפחד להיכשל שוב (ועוד ליד ההורה) נסו לראות אם אפשר לעזור לשנות את המסר הזה לטובת מסר חלופי, חיובי ואופטימי יותר. את תחושת אי מסוגלות מפמפמת אצל ילדים עם הפרעת קשב וריכוז כבר מגיל צעיר –  משפטים שרצים בראש שבאים לקראת משימה, (כל משימה ואתגר עומד בפני עצמו) והמסרים צריכים להיות מותאמים למשימה שלפניכם ולא במשפטים כלליים של ״איזה אלוף״ ״זה מה זה קל״

״אתה מתקתק את זה בשניה״ ויותר במשפטים של יכולות וחוזקות אמיתיים של הילד – תתארו את מה שאתם רואים: "אתה משקיע בבחירת צבעים לציור" "ראיתי איך סידרת את מגירת הגרביים" "נראה שאתה נהנה לפתור חידות"איזו דרך מקורית לרקוד!" כמו גם התמודדות חיובית עם פחד, חוסר הצלחה והמוטיבציה של הילד עם בעיית קשב וריכוז לנסות, להתאמן, להשתפר)

 • צרו הזדמנויות רבות לחוות שמחה (ואת "מיץ המוח" הטוב) הנובעת מהצלחה בתחום שהילד  נהנה ממנו (ספורט, מוסיקה, תיאטרון, אלקטרוניקה, מחול, שירה וכו'). תנו לילדכם לעשות את הדברים שהוא עושה טוב. זה יבנה כימיה מוחית טובה, מה שבתורו מכין את המוח ומגביר מסוגלות להתמודד עם אתגרים גדולים יותר ככל שעובר הזמן.

 • לדבר בצורה חיובית לא אומר שצריך להתעלם מהשלילי. אבל! קחו רגע את הזמן לחשוב על אחר-צהריים טיפוסי בבית ונסו לשחזר כמה פעמים אמרתם את שם הילד בנימה של כעס, תסכול, בחוסר סבלנות? כמה פעמים הייתם מסוגלים לשמוע את השם שלכם נאמר בחלל הסלון בקול כזה? כך הילד שלכם מרגיש. הוא כבר לא שומע אותכם. הוא עייף מזה. בדיוק כמוכם.

 • בעיית קשב וריכוז היא דרך נוספת בה אנשים מתקיימים בעולם. היא שונות נוירולוגית. האם זה מתאים או לא מתאים? האם זה משנה? זה מה שיש, אלו הקלפים שחילקו לנו – קלפים טובים מספיק בשביל שנוכל להיות שם בשביל ילדי הקשב שלנו ויחד לעשות את הכי טוב שנוכל. זה טוב מספיק
 • בעיות קשב וריכוז יכולות להיות מקפצה לחיים עשירים ומלאי תחושת סיפוק, הנאה ומימוש עצמי. בואו ניקח עליה אחריות.

מארז למידה והעשרה

שני סרגלי קריאה

שני משפרי אחיזת עיפרון

קופסת 50 חידות מתגרדות

85₪

שתפו ועזרו להורים נוספים בהתמודדות היום יומית עם ילדי קש"ר, לקויות למידה וקשיי ויסות חושי – לגדל ילדים בנחת!