שלושת החושים הנסתרים – פרק ב'

שלושת החושים הנסתרים – פרק ב'

המערכת הפרופריוצפטיבית

הגענו לפרק השני בטריו המאמרים בבלוג, שעוסקים בשלושת החושים הנסתרים. שלוש המערכות שמתווכות עבורנו את העולם שבחוץ ולכן משפיעות מאוד על חווית החיים של כולנו, ובעיקר של ילדים עם קשיים בוויסות החושי.

במאמר הראשון בסדרה, עסקנו במערכת הווסטיבולרית(* לקשר בלינק למאמר המתאים), והפעם נעסוק במערכת הפרופריוצפטיבית שעיקרה העברת מידע מהשרירים ומהמפרקים אל המוח.

גם כאן התוכן מבוסס על תוכן מקצועי מגישתו של רמי כץ: הגישה הנוירו-התפתחותית-תפקודית, שתרמה לשיפור המשמעותי ביותר אצלנו בבית, ומהכרותי – גם עבור ילדים רבים נוספים.

מתחילים.

המערכת הפרופריוצפטיבית היא מערכת התחושה העמוקה. היא זו שמעבירה מידע מהשרירים, מהמפרקים ומהגידים אל המוח, והוא בתגובה מחליט כמה כוח הגוף צריך להפעיל כדי להרים חפץ קל או כבד, להניע חפצים במרחב בדחיפה או במשיכה, או אפילו לחבק אדם קרוב. למעשה זו המערכת שמארגנת את הגוף שלנו במרחב, והיא נוצרת על ידי קולטנים הממוקמים במפרקים שלנו, ברקמת החיבור, ובשרירים. כאשר מופעל לחץ או תנועה, המערכת שולחת איתות ישיר למוח ומדריכה את הגוף כיצד עליו להתכוונן.

חסר בתחושה הפרופריוצפטיבית:

רוב הבעיות המאובחנות בנוגע לתחושה הפרופריוצפטיבית, הן בעיקר בעיות בתת-תחושה ובחיפוש תחושה סנסורית ופחות בתחושתיות יתר. הדרך של הילדים שלנו "לפצות" על החסך התחושתי הזה, היא באמצעות פעולות שמאפשרות להם לקבל תחושה חזקה בשרירים, בגידים ובמפרקים: יש ילדים שמחבקים חזק ובעוצמה, יש ילדים שאוהבים להפיל את עצמם בכוח רב או לקפוץ ולהטיח את הגוף על טרמפולינה או אפילו על הספה בסלון. הם ילכו מכות חזקות עם אחים וחברים, וייהנו מדחיפה או ממשיכה של דברים כבדים.

לחיות עם הפרעת קשב וריכוז

הפתרון מתחבא בבעיה

פעילות גופנית מאזנת – הילד הולך מכות? חמש דקות, שלוש פעמים ביום, אימון עם שק אגרוף בשעות קבועות ולאורך תקופה של חודשים. תתחילו בבוקר, כל בוקר.

בוריטו – גלגול הילד בתוך מזרן יוגה או שמיכה עבה עם הראש בחוץ (ודאו שנח ולא מלחיץ לו בפנים)

סחיבת שקיות מצרכים, דחיפת קיר, סחיטה של מגבת או סמרטוט, עבודות "כבדות" למיניהן תוך פיקוח שהילד מרגיש טוב יתנו מענה יתנו מענה טוב לחוסר ולחיפוש תחושה.

קשיים בשינה – שמיכת כובד היא פתרון מרגיע מאד. היא תורמת לתחושת איסוף ואיזון הנדרשת לילדים המתקשים להירדם.

אגב, כאשר מבינים את המערכת הזאת ואת מה שהיא מבקשת, קל גם לזכור שהפעלת העוצמה והתזזיתיות של הילדים לא באות מתוך מקום של אלימות ואגרסיביות, בדיוק להיפך! זה החסך שלהם והצורך לפצות עליו שמנהל עבורם את העניינים.

בנוסף, חסר בתחושה הפרופריוצפטיבית יש השפעה גם על הקואורדינציה: ילד עם חוסר פרופריוצפטיבית יעשה פחות פעולות עדינות משום שהוא לא חש אותן, ולכן הקואורדינציה העדינה שלו תיפגע.

לפעמים תחושת החסר יכולה לבוא גם לידי ביטוי בשרירי הפנים. אז נראה ילדים שנושכים חפצים (עטים, עפרונות, משחקים שונים וכו'), יכניסו המון אוכל לפה או יעדיפו אוכל שקשה ללעוס, או שעושים פרצופים ומעוותים את הפנים, כדי להרגיש את השרירים שלהם בצורה יותר משמעותית.

לרוב הסביבה חושבת שהם עושים את הפרצופים האלה כדי לקבל תשומת לב, ובאמת יכול להיות שהילדים הללו החלו לעשות זאת כצורך אותנטי, ואז ראו שהסביבה מגיבה אליהם ולכן הם עושים את התנועות האלו יותר. נוכל לדעת אם מדובר בפתרון לחוסר או בפעילות חברתית, אם נראה שהילד עושה את הפרצופים גם כשהוא לבדו, ללא קהל מסביב.

אגב, חשוב להבדיל בין טיקים לבין הפעלה מוטורית של הפנים. עשיית הבעה זאת הפעלה חזקה של השרירים על מנת להרגיש אותם וזהו עניין נשלט. טיקים זה בעצם תנועות לא רצוניות שחוזרות על עצמן באופן קבוע בדרך כלל, שמערכת העצבים מייצרת.

לקביעת שיחת ייעוץ - 30 דקות ב ZOOM

רגישות יתר פרופריוצפטיבית:

עבור ילדים בעלי רגישות-יתר פרופריוצפטיבית, מגע עמוק, עיסוי שמפעיל לחץ על השרירים והמפרקים גורם לאי נעימות רבה. הם לא יאהבו פעילות שכוללת הנעה של הגוף כמו ריצה, קפיצה ובילוי בגינת השעשועים על הנדנדה והקרוסלה. לא נוח להם לשבת או לעמוד לאורך זמן, והם יזוזו כל הזמן בניסיון למצוא תנוחה נוחה. הרגישות הזו גם תגרע מהיכולת של הילדים האלו להתרכז. זכרו: זאת לא היפראקטיביות, אלא חוסר שקט פיזי.

כאן חשוב להדגיש כי אבחון שגוי קורה לפעמים, גם אם האבחון נעשה אצל מומחים באופן מקיף ויסודי. הורה צריך להגיע מוכן.ה לענות על שאלות מקיפות שעשויות לעלות מול הגורמים השונים במערכת הבריאות, להגיע אחרי שתשאל שניים-שלושה אנשים שמכירים אותכם ממסגרות שונות, בתקופה של לפחות חצי שנה אחורה. ככל שתגיעו מוכנים ומאורגנים כך האבחון יהיה מדויק יותר ומותאם לצרכים הייחודיים מתוך מגוון האפשרויות הקיימות.

לסיכום, פריט מידע מעניין:

הידעת?

בעיות במערכת הפרופריוצפטיבית יכולות להתבטא בין היתר בתרגיל ציור איש. ילדים עם קשיים פרופריוצפטיביים (לרוב עם חוסר בתחושה) יציירו בדרך כלל ציור שנמוך ברמתו מהנורמה לגילם. אם החל מגיל מסוים ילדים כבר מציירים גוף שלם, ילד עם בעיות במערכת הפרופריוצפטיבית יצייר

ידיים שיוצאות מהראש או שלא יצייר גוף כלל. חשוב לציין שמדובר בילד עם אינטליגנציה תקינה.

מעניין נכון?

במידה ויש לך שאלות, אני פה.

במאמר האחרון בטרילוגיה – 3 החושים הנסתרים – נדבר על מערכת פנימית שלישית – מערכת היירוט – שבמאמרים בעברית לא מקבלת את ההתייחסות הראויה (לדעתי) וכשכן, יקראו לה מערכת חוש הכאב.

בכל אופן, היא כל-כך משמעותית לתפקוד תקין, דואגת שנהיה בהלימה בין התחושות, הרגשות והצרכים הגופניים שלנו. היא קשורה לרגשות, לפיפי וקקי וגם לרעב וצמא – Interoception System – נדבר על זה בהמשך ונלמד איך לחזק אותה בכמה צעדים פשוטים.

ביי, בינתיים

דניה דותן

דניה דותן

אני דניה,
מטפלת בלקויות למידה וקשב וריכוז.

בשיטת רביב, באמצעות תנועה, יוגה, אומנות ומתמחה בטיפול בילדים ונוער בגישה התנהגותית-קוגניטיבית • CBT • בחסות איט"ה.

כזו אני – ויסות חושי 

נולד עבור הורים לילדים עם קשיי ויסות רגשי, ויסות חושי, לקויות למידה, הפרעת קשב – כמקור תמיכה.

עבור הורים שרוצים לגדל את הילדים בנחת, עם ולצד הקשיים הנלווים, ככל שעובר הזמן – כאן תקבלו כלים להתמודדות ביומיום, בתכל'ס.

כאן תקבלו הזדמנות לשקט נפשי ולשיפור באיכות החיים שלכם ושל ילדכם, עם או בלי קשיי ויסות חושי, קשב או לקויות למידה.

לשאלות בנושא, פנו אליי בוואטסאפ: 054.22.99.000

לטור האחרון שפורסם ב YNET הורים – כניסה מפה

מארז למידה והעשרה

שני סרגלי קריאה

שני משפרי אחיזת עיפרון

קופסת 50 חידות מתגרדות

85₪

שתפו ועזרו להורים נוספים בהתמודדות היום יומית עם ילדי קש"ר, לקויות למידה וקשיי ויסות חושי – לגדל ילדים בנחת!