קשיי ויסות חושי – הלקות סמויה

לפני שנתיים חווינו תקופה מאוד מורכבת. תקופה של תחילת כיתה ב' בבית-ספר שהיה כל מה שהבן שלי לא צריך. בית-ספר שרואה את הילדים כקבוצה, כולם עושים את אותן הפעילויות ויהי מה. בית-ספר שבו אין מקום לביטוי עצמי עצמאי. בית-ספר שהגיע למסקנה שאין לו כלים לעזור לבן שלי – כי אין להם ידע בקשיי ויסות ו/או קשב וריכוז. בכל בית-ספר אין מורה אחת שקראה פעם ספר על הפרעת קשב? שיודעת איך זה מרגיש להיות בכיתה רועשת כל-כך (חצי מהילדים בכיתה שלו הם היפראקטיביים)  ועד כמה זה מקשה על הריכוז? מקום שדיכא אותו בשיטתיות וקיצץ לו את כנפי התמימות בצורה כל-כך בוטה וחסרת רגישות שבדיעבד אני לא מבינה איך העזתי להביא אותו כל בוקר ולשכנע אותו כל בוקר בשער בית-ספר להפסיק לבכות ולהיכנס פנימה.

ואז הוא אמר לי: "הלוואי והיו לי קרניים"

"למה קרניים?"

"כי אז היו מאמינים לי כשהייתי אומר שקשה לי לשבת בכיתה רועשת כל-כך שאני חייב לשים ידיים על האוזניים ואז כועסים עליי שאני לא עוזר (כל בוקר הילדים היו מזיזים את כל השולחנות למעגל ואז מסדרים מחדש לטורים), אם היו לי קרניים היו מאמינים לי שסיפורים על פיות יער זה משעמם אז אני חושב על סיפורים היסטוריים, מחשב חישובים מעניינים ומאבד קשר לדברים של המורה. אם היו לי קרניים היו מאמינים שקשה לי – בלי שאצטרך לשכנע ולהישבע אף אחד. כי זה ברור ובולט, הרי יש לי קרניים על הראש".

שבוע אחרי נכנסה הקורונה ומאז לא דרכנו בבית ספר הזה.

חנות

שאלות על ויסות חושי

באותה תקופה עברתי על המחברות הרבות שמילאתי לאורך השנים והיו כתובות במחברת מלא שאלות שכתבתי אותן בזמנים שונים. ובמאמר הנוכחי אני מביאה כאן את השאלות הרבות (באישורם של אותם הורים). בהמשך אענה על כולן במאמרים ואולי גם ב וידאו שאני רוצה לצלם. בבלוג אני משתלת לעבוד לפי נושאים מנקודת מבט קצת אחרת כי ויסות חושי הוא מורכב, דינאמי עם פנים רבות ולכן הסתכלות מזוויות שונות היא חשובה להבנה טובה יותר של הקשיים עם ויסות חושי.

זו אני שנדמה לה שכולם מכירים לומר ולאבחן ילדים (באופן לא רשמי) כבעלי הפרעת קשב וריכוז? אז חשוב להדגיש כי הפרעת קשב וריכוז שלא מטופלות כראוי, לרוב, לא תעמוד לבדה לאורך זמן אליה יצטרפו בהמשך החיים הפרעות שונות שונות ביניהן חרדה, דיכאון, הפרעות אכילה ו OCD ולא מעט קורה שמבלבלים בינה לבין קשיי ויסות חושי ומאבחן/ת לא מיומן/ת בקשיי ויסות חושי יתקשה להבחין בניואנסים המבדילים ביניהן.

הורים שואלים אותי שאלות על ההבדלים האלו והשלכות האבחון שנעשה לילדם.

מה זה אומר בכלל? כמה חושים יש לנו? יש ל"קשיים בויסות חושי" עוד שמות? כי קראתי בכמה מקומות על התופעה וכל פעם נדמה לי משתמשים בשם קצת אחר. מהם השמות הנפוצים לקשיים בויסות חושי? האם הם מתארים את אותה לקות? למה אין אבחנה רשמית? מאיזה גיל אפשר להבחין בזה? טיפול בקשיי-ויסות יכול לעזור לילדה שלי? מהם סוגי הטיפול הקיימים? אם הבן שלי בן 10 ורק עכשיו אנחנו מתחילים טיפול, זה לא מאוחר מידי?

דניה

דניה

אני דניה, מטפלת בלקויות למידה וקשב וריכוז בשיטת רביב, באמצעות תנועה, יוגה, אומנות ומתמחה בטיפול בילדים ונוער בגישה התנהגותית-קוגניטיבית • CBT • בחסות איט"ה.

כזו אני – ויסות חושי בתכל'ס – נוצר עבור הורים לילדים עם קשיי ויסות חושי, לקויות למידה, קשב וריכוז.

הורים שרוצים לגדל את הילדים בנחת, עם ולצד הקשיים הנלווים, ככל שעובר הזמן – כאן תקבלו כלים להתמודדות ביום יום, בתכל'ס.

כאן תקבלו הזדמנות לשקט נפשי ולשיפור באיכות החיים שלכם ושל ילדכם, עם או בלי קשיי ויסות חושי, קשב וריכוז ו/או לקויות למידה.

ויסות חושי – הציר החברתי-לימודי

המורה חושבת שהבן שלי מתמודד עם הפרעת קשב וריכוז. מה ההבדל בין קשיי ויסות חושי ל ADHD? אנשים חושבים שאני משונה כי תמיד חם, גם בחורף אני לובשת טי-שירט. זה קשור לעיבוד חושי? אני לא בטוחה שכדאי לשתף את הסביבה שלנו, שלא יתייגו אותנו כ"מוזרים" או "מופרעים" – איך בכל זאת אפשר לעזור לילד להשתלב? הילדה משגעת אותי עם התפרים בתחתונים, בגרביים, כל דבר מפריע לה – אני לא רוצה לכעוס אבל הכל אצלה הופך לעניין!!! מה לעשות כדי לעזור לשתינו?

מה אתם יודעים על קושי בויסות חושי? SPD

לא מסתירים את הקשיים, מדברים עליהם

השאלות האלו ועוד רבות אחרות הן מפתח זהב – להבנה טובה יותר את הילדים שלנו, את עצמנו ואת העולם. מודעות וסקרנות בנושא הופכת אותנו להורים טובים יותר. הורים עם תחושת אחריות ורצון לגדל ילדים בריאים ומאוזנים שלא מתביישים בלקות שלהם וחיים עם עצמם בשלום.

ילדה רגישה מאוד עם קושי לווסת עצמה "כמו כולם" לא מבקשת שיזכירו לה כמה היא שונה. היא כבר יודעת את זה, תודה רבה. מה שיעזור לה הכי הרבה זה ללמוד כמה דרכים שונות לעבוד ולחיות עם ועל אף האתגרים והרגישות, לא לנסות ולהחביא אותן. היא כנראה תשמח ליותר שליטה על מה מתאים לה ובאיזה מינון זה מתאים לה כדי שתמצאו יחד את הדרך לאיזון ושקט – גוף-נפש.

דניה.

לקביעת שיחת ייעוץ – 30 דקות ב ZOOM

מארז למידה והעשרה

שני סרגלי קריאה

שני משפרי אחיזת עיפרון

קופסת 50 חידות מתגרדות

85₪

שתפו ועזרו להורים נוספים בהתמודדות היום יומית עם ילדי קש"ר, לקויות למידה וקשיי ויסות חושי – לגדל ילדים בנחת!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.