כזו אני - פוסט היכרות

נעים מאוד, אני דניה

אני המון דברים – ג'ינג'ית, אישה, בת, מטפלת, חברה…  אבל בתשע השנים האחרונות, יותר מהכל אני אמא. וכל יום בתשע שנים האלו אני לומדת איך להיות אימא תוך איזון מתמיד בין שאר החלקים הקיימים בי.

אני אמא לשניים – בן בכור (9) ובת צעירה (6) ובזכותם כל יום בחיי מלא באהבה, חכמה, יופי וסקרנות, לצד עייפות וציפייה לרגעים של שקט ולזמן הפוגה, זמן בו אני היחידה שמחליטה איזו מוזיקה נשמע ובמה נצפה בטלוויזיה.

הילדים שלי הם מקור להשראה עבורי. אני לומדת מהם מלא על החיים, על שמחה טהורה כזו שלא תלויה בדבר. על "ליפול ולקום", על חוסן נפשי, גמישות מחשבתית, על משא ומתן. ראבק, הם אוכלים אותי בלי מלח בניהול מו"מ.

על המשמעות של להיות אמא לשני ילדים שונים כל-כך, ועל הדרכים לתווך להם את העולם, את עצמם, וזה את זו.

אנחנו משפחה מיוחדת. אפשר לומר "מעורבת". סלט של הפרעת קשב וריכוז וקשיים בוויסות חושי.

אורך רוח, סבלנות אין קץ ויצירתיות, הם הלחם והחמאה שלנו. מודעות ומאמץ להבין את הקשיים הם הכרחיים, אבל לצד זה גם הידיעה שבזכות אותם קשיים – אנחנו משכתבים את הרגיל והמשעמם, ומפשטים את המורכב.

לגדל ילד עם קשיי וויסות חושי יכול להיות דבר מורכב, שואב אנרגיה רציני. במיוחד כשאת בעצמך מתמודדת עם הפרעות קשב וריכוז. אבל זה אפשרי. אז איך מחלקים את תשומת הלב בין הילדים? איך שומרים על הכוחות? איך מגדלים בנחת ילדים כשאני בעצמי עם הפרעת קשב וריכוז? איך מנהלים שגרה מיטיבה, עם ולצד האתגרים  – הוויסות החושי, הפרעות הקשב, לקויות הלמידה…? אלו השאלות שאני רוצה לענות עליהן בבלוג הזה.

נעים מאוד, דניה דותן אני אמא לשני ילדים, בן ובת, שהפכו את חיי למערכת משוכללת של ערכים ואיזונים.

על ויסות חושי בפשטות

אשתף כאן בדרך שעברתי עם הילדים שלי בשלוש השנים האחרונות, ברגע שבו הבנתי שאני לא רוצה לבלות את הימים שלי בהתנצחויות ושכנועים וכעסים וכל-כך הרבה מתח. הרי לא בשביל זה הבאתי ילדים לעולם!

אני רוצה לספר על הרגע הזה שבו יצרתי את השינוי בתוכי – שינוי בגישה, בהבנה שלי, בהתנהלות. אולי אתן לך השראה לעשות את השינוי הזה ולקום מחר בבוקר עם איזה מבט חדש על הילדים. 

כשרק התחלתי במסע הזה למדתי וחפרתי בספרים ובמאמרים ובתוך עצמי. הייתי נחושה להבין קודם כל מה הסיפור עם הוויסות החושי. מה זה אומר בתכלס? איפה ומתי זה פוגש אותנו? ובעיקר, מה צריך לעשות בשביל ליהנות בחברת הילדים שלי מבלי להיות במתח נוראי מכל אינטראקציה שלהם שאינה מותאמת.

בפשטות -הבנתי מה לעשות כדי לגדל אותם בנחת. רוב הזמן זה עובד לנו מעולה.

אספר על מה גרם לי להסתכל על הילד והילדה של בעיניים חדשות, בלב נקי ובאמונה מלאה, ואגלה מהם השינויים ההכרחיים בהתנהלות, כדי שהיא תהפוך לנינוחה ויעילה. מה חייב להשתנות?

אספר כאן גם איך שדרגתי את איכות החיים שלי. אכנס לכאן תמצית מכל התובנות שלי, שצמחו מערימות של מחברות ופתקים שבהם סיכמתי כל דבר שלמדתי במהלך השנים האחרונות כדי שיעזרו גם לאחרים. וכמובן, אני אעזור לך להבין את השפה החדשה שצריך להכיר. נלמד לדבר בשפת הויסות החושי. 

הפרעת קשב וריכוז - יש פתרונות שעוזרים

מאז שקיבלתי את סיכומי האבחון הראשון של הבן שלי, הבנתי מה זה "ידע זה כוח".

כשמדובר בילדים שלי, כשאין לי ידע מספק – החרדה עולה.

אני מניחה שגם אצלכם יש חשיבות גדולה להבין את מה שכתוב בסיכום אבחון של הילדים שלכם.

כשקיבלתי את סיכום האבחון לידי – לא הבנתי מילה. דף האבחון היה כתוב בעברית אבל המושגים שם היו ב"רפואית". ישבתי מול המחשב וחיפשתי את כל המונחים שלא היו מוכרים לי (והם היו רבים!). כשסיימתי 'לתרגם' את המסמך הזה, נבהלתי מהמחשבה שכל-כך הרבה הורים לא מבינים את משמעות האבחון החשוב הזה. 

לכמה הורים אין מושג, יכולת, כוח וסבלנות לחפור ולהבין מה כתוב בו. מבהיל לחשוב על כמות הילדים שנשארים לא מובנים ולא ברורים לעצמם ולסביבה הכי קרובה ובטוחה שלהם.  

הורים לילדים עם הפרעות בוויסות החושי צריכים לתרגם בעצמם את כל האבחון, כפי שעשיתי, או לסמוך על אנשי המקצוע שיסבירו להם, ולסמוך על האינטואיציה שלהם, שידעו לבחור באיש המקצוע המתאים, בלי להבין לעומק את המשמעות של אותה לקות. 

צריך לזכור! שללקות בוויסות החושי יש ביטויים רבים שמשפיעים לא רק על הילד אלא גם על יחסי האחים ועל כל הסביבה הקרובה. אני מאמינה שכדי לטפל בה ובהשלכות שלה על כל המשפחה, חייבים להבין מה עומד מאחוריה. ללא הבנה בסיסית של מה עומד מאחורי הקשיים בוויסות החושי, אתם יכולים רק לקוות שבחרתם טוב. ברגע שיש לכם הבנה מסוימת – אתם יכולים לעשות בחירה מודעת.אני מאמינה שהבנה ומודעות בנושא – קשיים בוויסות החושי – וכן בהפרעת קשב וריכוז, הייתה ועודנה מרכיב קריטי בהצלחה שלנו, של הילדים שלי, ביכולת שלי לתמוך לנווט את הספינה המשפחתית, לנשום ולגדל משפחה בנחת ככל שהזמן עובר.

כשאני מסתכלת לזה בעיניים, נותנת לזה הכרה, שם, מדברת על קשיי ויסות חושי או כל אתגר אחר שהעולם מביא לפתחנו – אני מאווררת. מרווחת. להגיד את הדברים בקול רם (באינטרנט ובכלל) לא יוצר את הקושי אלא מקליל אותו. 

הקושי האמיתי הוא בנסיון להחביא, להסתיר, להתבייש, לטייח את האמת – וזה לא אני.

כאן נפסיק להתבייש מקשיי ויסות חושי/קשב ולקויות למידה.

האמונה הזו, שידע והבנה בנושא הם חלק בלתי נפרד מההתמודדות יעילה, היא זו שמניעה אותי לכתוב את הבלוג הזו.קוראים לזה דרך

 
זה לא בעיות

טדי נגוסה – יסמין מועלם


יש מוצרים שמקלים על החיים למי שיש לו קשיים בויסות חושי

גם היום, כשאני אמא כבר 9 שנים, אני מרגישה שהמוטיב החוזר בסיפור של "להיות אימא" הוא בהתכווננות אישית שלי ביחס למציאות המשתנה והמתפתחת של ילדיי.

מעדכנת גירסה, בודקת מה עושה לנו טוב, מה נשאר, משתדלת להיפטר ממה שלא וחוזר חלילה. לפחות פעם בשנה.

היוגה עוזרת לי להרגיש טוב. גם זמן שאני לוקחת לעצמי כדי לבהות, לכתוב, להקשיב למוזיקה בפול ווליום או לעשות מדיטציה. זהו זמן שהוא רק שלי. זמן לחדש מצברים. זה לא פינוק, זה הכרחי.

דניה דותן

דניה דותן

אני דניה,
מטפלת בלקויות למידה וקשב וריכוז.

בשיטת רביב, באמצעות תנועה, יוגה, אומנות ומתמחה בטיפול בילדים ונוער בגישה התנהגותית-קוגניטיבית • CBT • בחסות איט"ה.

כזו אני – ויסות חושי 

נולד עבור הורים לילדים עם קשיי ויסות רגשי, ויסות חושי, לקויות למידה, הפרעת קשב – כמקור תמיכה.

עבור הורים שרוצים לגדל את הילדים בנחת, עם ולצד הקשיים הנלווים, ככל שעובר הזמן – כאן תקבלו כלים להתמודדות ביומיום, בתכל'ס.

כאן תקבלו הזדמנות לשקט נפשי ולשיפור באיכות החיים שלכם ושל ילדכם, עם או בלי קשיי ויסות חושי, קשב או לקויות למידה.

לשאלות בנושא, פנו אליי בוואטסאפ: 054.22.99.000

לטור האחרון שפורסם ב YNET הורים – כניסה מפה

אז על מה אני כותבת?

אכתוב על חושים, כמובן. נדבר על איך לקות בעיבוד מידע משפיעה על ההתנהגות של ילדים רגישים מאד. מה זה אומר בתכלס.

אכתוב על חשיבותה של אבחנה מבדלת, על הדומה והשונה בין הפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות ADHD)) , לקשיי ויסות חושי, ואיך לא להתבלבל ביניהם.

אביא דוגמאות לשינויים בתוך הבית שאפשר ליישם די בקלות, כדי לתמוך בילדים שיש להם רגישות חושית.

אתרגם ואפרט את כל המושגים המופיעים בדו"ח מהנוירולוג, ואיך המילים המפוצצות האלה נראות בפועל, בחיים שלנו, ביום יום. לדוגמא, על הקשיים הלא מדוברים, מה ההבדל בין טנטרום להצפה חושית, למה חשוב ואיך לזהות הצפה חושית לפני שזה קורה.

אספר גם על הכיף ועל ההנאה בלהיות אמא קש"ר (הפרעת קשב וריכוז) של ילדים עם ובלי קשיי ויסות חושי וקשב וריכוז, ולמה זה (לפעמים!) כח על!
אה, וגם על יוגה, איך היא עוזרת לי ומה היא גורמת לי להרגיש.

כל ההמלצות בבלוג הן המלצות מתוך נסיון אישי מוצלח שלי – ספרים, מטפלים, שיטות שעזרו לי להבין טוב יותר את הקושי בוויסות חושי, את דרכי הביטוי של הקשיים הללו והכי חשוב – עזרו לי להבין איך להתקדם.

לא כל מה שבדקתי וניסיתי הצליח לנו. זה חלק מהחיים, ברור. ולא כל מה שאמליץ עליו יעבוד אצלך בבית, גם ברור.  

הבלוג לא מושלם. אני עובדת עליו מלא אבל בקצב שלי, וכל מה שנכתב פה נכתב בשעות לא שעות, בזמנים לחוצים, עם ילדים "על הראש", תוך כדי ניהול בית, לימודים והכשרות, עבודה, חיים. אפילו מעבר בית אחד. אז סבלנות. כי יש עוד מלא דברים מדהימים בדרך 😊

בהמשך בכוונתי להוסיף ראיונות עם מטפלות.ים מאפיקי טיפול שונים – על שיטת רביב המופלאה, על CBT, ACT ועוד. אכתוב על ויסות חושי ותזונה מומלצת, התמודדות ותיווך עם בני משפחה נוספים, המלצות לפתרון בעיות מיידיות ועתידיות (אני מדמיינת אותי כמו מדריכת טיולים בארץ ויסות חושי), על אריזה לטיול, על שיעורי בית, הוראה מתקנת, איך לבחור מטפל.ת ועל ארגון הסביבה הביתית מחדש לטובת הצרכים "החדשים" (שהבנו שקיימים ואיתם נתמודד צעד צעד).

כזו אני - ויסות חושי בתכלס, הפרעת קשב וריכוז ולקויות למידה. מטפלת CBT ילדים ומשפחה

מה יש בחנות האתר?

יכולת העיבוד החושי שלנו אחראית לתפקודים נוספים כמו: תקשורת חברתית, פיתוח יכולות מוטוריות- עדינות וגסות, יציבות הגוף, כישורי שפה ודיבור, מודעות גוף, קואורדינציה, קשב וריכוז ועוד.

לכן חשוב היה לי לקבץ בחנות פריטים נבחרים ומומלצים ע"י מטפלים בויסות חושי, רגשי, מרפאות בעיסוק ומומחים מגישות טיפוליות  שונות.

בחנות האתר מוצרים מעולים שאני רוכשת דרך קבע לילדים שלי, גרביים ותחתונים תפורים בטכניקה ייחודית, בתפירה ידנית, ללא תפרים גסים שמציקים ומפריעים לריכוז.

מארזים סנסורים, קופסת הפתעה עונתית-שנתית, צעצועים ומשחקי התפתחות שבחרתי בפינצטה במיוחד עבור אלו המתמודדים עם קשיי ויסות חושי – במיוחד לילדות וילדים עם קשיים בויסות חושי, הפרעת קשב וריכוז ולקויות למידה. עבור שגרה מטיבה, ככל שעובר הזמן. 

אמליץ על מוצרים שעושים טוב לילדים שלי ולכן אני אוהבת במיוחד, לא משום סיבה אחרת. וכמובן אכתוב ואמליץ על הדברים שעושים לי טוב.

כשלאמא טוב – לכולם טוב! לכן אני דואגת לשמור על עצמי לפחות כמו שאני שומרת על המשפחה שלי.

חוץ מזה,

באינסטגרם ובדף הפינטרסט שלי כבר ביקרתם?

ובפייסבוק?

רשימה-של-קשיי-קשב-תמונה.jpg

אשמח אם תשתפו, תגיבו, או שתשלחו אלי מייל אישי יותר.

שימו ♥ ההמלצות המתעדכנות בבלוג ובחנות הן רק על שיטות, מוצרים, טיפולים או תובנות שעזרו לי או לילדי, שהשפיעו ותרמו לאיזון, תרמו לאיכות חיינו או להבנה טובה יותר וליחסים בין-אישיים טובים יותר.

אני ממליצה, בשאיפה שזה יעזור גם לך!

כזו אני • דניה

לקביעת שיחת ייעוץ - 30 דקות ב ZOOM

ברוכים הבאים לעולם - ויסות חושי

כאן אפשר לקרוא עוד על סימנים לזיהוי קשיי ויסות חושי – 21 סימנים שכדאי להכיר. אולי הבחנת בחלקם אבל לא ידעת לקשר אותם לקושי בוויסות חושי.

אני משתמשת בתרגיל שממש עושה סדר.
וגם לקוחות שלי.
הוא "יומן יומי" (יש אחד מיוחד להורים, אחד שמיועד לילדים, כזה שאפשר לכתוב ולקשט יחד, וגם אחד עבור המטפל/גננת/מורה)

כל ערב אני רושמת במחברת – יומן wellness בדרך של התבוננות לא שיפוטית על הילד (כמו בשיטת מונטסורי)

עניין תיעודי – יומן יומי לתיעוד התנהגות.

בתור אמא לילד – עם קשיי ויסות חושי – את חייבת להיות "על הדברים" לכן, אם יש המלצה אחת בלבד שאני מאמינה בה במיוחד זו כתיבה יומית ביומן. מעבר לעובדה הפשוטה שזה משחרר ומנקה, מאפשר מבט מרוחק יותר על אירועי היום. לא כולם חשובים ואז מספיקות כמה שורות וזהו. אבל לפעמים, גם אם נדמה לי שהיום היה רגוע ללא אירועים מיוחדים – ברגע שאני מתחילה לכתוב משתחררים ממני דברים מפתיעים בעוצמתם.
ובמרחק הזמן אני יכולה לראות בבירור דפוסי התנהגות, שינויים על ציר הזמן, לארגן נרטיב של התרחשויות לכדי סיפור עם התחלה, אמצע וסוף.
קיצר, אדיר!
זה הדבר הכי חשוב לאמהות. לכתוב כדי לזכור, לארגן את המחשבות, לשחרר מועקות.

מי שתוכל לשלוף מהזיכרון שלושה אירועים מלפני שנה – סחטיין עלייך! ובבקשה, תתקשרי לספר לי מה הטריק שלך.

רובנו, מסתובבות ביקום תוך ניהול של רשימות מלאות – דחוף! בהול! משימות לבוקר, למחר, לשבוע, החודש, לעסק, לבית, הגשמה עצמית, תחילת שנה, סוף שנה ועוד ועוד. לכן, אם זה לא כתוב – סיכוי סביר שנשכח.

אני רוצה לבוא מוכנה לפגישות.
אני הנווטת – אני הבוסית!
ככל שאגיע מוכנה לפגישות התייעצות עבור הילדים, לטובת המשפחה – ככה הדרך להגיע לאבחון מדוייק ול

אני מזמינה אותך לקרוא בבלוג עוד מאמרים שכתבתי במיוחד כדי לעזור למי שיש לו קושי בויסות חושי

• כזו אני – ויסות חושי בתכלס • נוצר עבור הורים לילדים עם קשיי ויסות חושי, לקויות למידה, קשב וריכוז.
הורים שרוצים לגדל את הילדים בנחת, עם ולצד הקשיים הנלווים, ככל שעובר הזמן – תקבלו כלים להתמודדות ביום יום, בתכלס.

תקבלו ממני הזדמנות לשקט נפשי ולשיפור באיכות החיים שלכם ושל ילדכם, עם או בלי קשיי ויסות חושי, קשב וריכוז ו/או לקויות למידה. מתוך ניסיון אישי, משפחתי ומקצועי.

עם התמחות בתוכן ומוצרים ייעודיים נבחרים מעולם הוויסות החושי. לילדים ומבוגרים כאחד – להעשרה, לתרגול יומי בבית, כחלק מהשגרה וההתמודדות המשפחתית.

במילים שלי

בבלוג- אני כותבת על ויסות חושי ומה זה אומר בתכלס. מפרשת מושגים וידע שחשוב להבין ויעזור לך לגדל את הילד.ה בנחת. אני ״מתרגמת״ הגדרות, מאמרים מדעיים ומראיינת מטפלים מתחומים שונים. בחנות- מתמחה במוצרים ייעודיים מעולם ה- ויסות חושי. להעשרה, לתרגול יומי, כחלק משגרת הבית והמשפחה. הורים לילדים עם קשיי ויסות חושי, הפרעת קשב וריכוז ולקויות למידה – מתוך נסיון אישי, אקדמאי ומקצועי גיליתי כי לצד הקשיים שילדים עם לקויות מאתגרות אלו מזמנים לשגרת החיים יש כאן הזדמנות מדהימה להורות אחרת, לא שטאנץ. הורות יצירתית ומספקת יותר ככל שעובר הזמן. מתחילים!

מארז למידה והעשרה

שני סרגלי קריאה

שני משפרי אחיזת עיפרון

קופסת 50 חידות מתגרדות

85₪

שתפו ועזרו להורים נוספים בהתמודדות היום יומית עם ילדי קשב, לקויות למידה וקשיי ויסות חושי – לגדל ילדים בנחת!

תגובה אחת